נשמח לחזור אליך, נקודה ירוקה

ארגון לגננות ונוף, שימור הנוף הירוק בצל משבר המים - עדכונים

שימור הנוף הירוק בצל משבר המים - עדכונים

לידיעתכם,
כפי שהנכם יודעים רצתה רשות המים לפעול להוצאת תקנה לאיסור השקיית מדשאות פרטיות, כמו גם הייתה בכוונתה של רשות המים להקצות (0) קו"ב מים לטובת השקיית הגינון הציבורי.

שימור הנוף הירוק בצל משבר המים - עדכונים


מים, השקיה, גינון וכל מה שבניהם
חזי מולא - מנכ"ל הארגון לגננות ונוף בישראל

לקוראים שלום,

כפי שהנכם יודעים רצתה רשות המים לפעול להוצאת תקנה לאיסור השקיית מדשאות פרטיות, כמו גם הייתה בכוונתה של רשות המים להקצות (0) קו"ב מים לטובת השקיית הגינון הציבורי.
בעיקרן של התקנות: איסור השקיית המדשאות בגינון הפרטי, איסור ו/או מגבלות על השקיית הגינון הציבורי בכלל, והטלת "אחריות קפידה" (אחריות אישית) על העוברים על תקנות אלו.
הארגון ראה בפעולות אלה איום ממשי על ענף הגינון בישראל וכארגון מייצג יצא כנגדם ופעל במישורים הבאים:
1. גינון הציבורי: בעקבות פעילותינו המשותפת עם מרכז השלטון המקומי ופורום ה-15, נחתם הסדר בכל הנוגע לגינון הציבורי. מדשאות וגנים ציבוריים לא ייבשו, תינתן לכל רשות מקומית הקצאת מים שנתית ללא מעורבות באופן השימוש בהקצאה זו. כמו-כן ובהמשך לפעילותנו יעודכנו חודשי וזמני ההשקיה המותרים, קריא: עונת ההשקיה תחל מה-01 לאפריל, ועד ה- 30 בנובמבר, זמני ההשקיה המותרים יהיו החל מהשעה 17:00 ועד לשעה 10:00 בבוקר שלמחרת. כיום אנו פועלים לביטול "אחריות הקפידה" (אחריות אישית) בנושא זה, ובשיתוף שה"מ משרד החקלאות אנו פועלים לעדכון טבלת כמויות המים.
2. גינון פרטי: נשלחה עמדת / התנגדות הארגון ע"י משרד עו"ד שלנו לרשות המים בדבר ביטול התקנה על איסור השקיית מדשאות פרטיות. התקנה לייבוש מדשאות פרטיות בוטלה ובמקומה כרגע עומד על הפרק נושא "היטל צריכה עודפת".
3. חוק "היטל צריכה עודפת": בימים אלה מקדמת רשות המים חוק זה שבמסגרתו קביעת הקצאת מים של 15 קו"ב לחודש למשפחה בעלת 4 נפשות במחיר נורמטיבי ומס של 20 ₪ על כל קו"ב נוסף מעל לתשלום עבור המים בתעריף ג'. כפי שהודגש ע"י רשות המים כמות זו היא לשימושים ביתיים בלבד שאינם כוללים גינון.
חוק זה אמנם נתקבל במסגרת חוק ההסדרים אך עדיין נמצא בדיונים טרם החלטה סופית, ויש מקום להשפיע ע"י פעילות פרלמנטרית בכנסת.
עמדתנו בנושא היא כי תקנת ייבוש מדשאות בגינון הפרטי לא תביא לחיסכון במים, ואנו דורשים כי במסגרת הקצאת המים יש להתייחס גם לגינה הפרטית הצמודה שלנו ולהקצאת מים גם להשקיית הגינה הפרטית בנוסף לשימושים הביתיים. וכמובן להפנות את המשאב הכספי מהיטל זה לטובת יצירת תפוקות מים ולא לאוצר.
4. פעילות בנושא היטל צריכה עודפת: נשלח נייר עמדת הארגון ליו"ר ועדת הכלכלה, וגורמים שונים בכנסת (שרים וח"כים), כמו-כן הופענו והצגנו את עמדתנו במסגרת ועדת הכלכלה בכנסת ( 25/05/09 ) בנושא התקנות והיטל הבצורת. הופענו והצגנו את עמדתנו במסגרת ועדת הכספים ( 25/06/09 ) בנושא חוק זה. נשלח נייר עמדה בנושא גם למר עוזי לנדאו - שר התשתיות (רשות המים נמצאת תחת משרד התשתיות), ראו התבטאויותיו בתקשורת בנושא. יחד עם הארגון שותפים לדעה זו גופים ציבוריים ומקצועיים נוספים, כגון: שה"מ משרד החקלאות, מרכז שלטון מקומי, מועצה לישראל יפה ועוד.

כותבים עלינו:
3 הארגון לגננות ונוף בישראל מקדם באתר שלו עצומה להצלת הגינות הפרטיות בישראל (עיתון גלובס - 20/05)
3 דיווח מועדת הכלכלה - מנכ"ל הארגון לגננות ונוף: "רשות המים צריכה לבטל לאלתר את התקנה של איסור מדשאות פרטיות. זאת תקנה שלא ניתן לאכוף ושלא תביא לחיסכון במים" (עיתון גלובס - 25/05)
3 ייבוש הגינות - היטפלות לאזרח הקטן (עיתון ערוץ 7 - 25/05)
3 בעקבות נייר עמדה שלנו, השר עוזי לנדאו: "אפעל לצמצום סמכויות רשות המים" (עיתון Ynet 26/06)

כולנו בעד התייעלות וצמצום צריכה, אך לא במחיר של ייבוש גורף.

כתבות וטיפים לייעול וחיסכון במים בהשקיית הגינה, ניתן למצוא באתר האינטרנט שלנו בכתובת: www.gardening.org.il


אנו בטוחים כי מאבקנו בדרך זו יביא לשינוי חשיבה בכל הנוגע להשקיית גנים וחשיבות שימור הנוף הירוק בישראל גם בצל משבר המים הנוכחי.

****************************למי שמעונין/ת ניתן לקבל העתק של תוכנית זו במשרדי הארגון.


~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
חזי מולא - Hezy Mula
מנכ"ל - ארגון לגננות ולנוף בישראל
http://www.gardening.org.il/

טלפון: 03-9080235 / פקס:5 03-9080234
דוא"ל: mailto:hezy@gardening.org.il ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

פרסום ראשון :26/02/2009 14:51:45
עדכון אחרון :24/08/2016 14:18:55
גרסה להדפסה
עדכונים אחרונים
סיורי סוכות בגן הבוטני
הנכם מוזמנים לראות ולחוות
איך חזון של גן פורח על שפת מדבר הפך למציאות,
הסיורים יתקיימו בימים: שלישי ה- 25.9 וחמישי ה- 27.9 . סיור בוקר: 9:00 , סיור אחה"צ: 17:00
מחיר: 30 ₪ למשתתף, בהרשמה מראש. להרשמה ופרטים נוספים: 054-791-6602
6 שנות בצורת רצופות, יש למהר ולהשקות את עצי הגן
בדרום הארץ כבר שש שנות בצורת ברציפות. יש להשקות מיד לפחות 150 מ"מ. העצים מתי עוד לפני שרואים זאת. ראוי לעבור בגן ולבדוק האם לא דרושה תוספת השקייה בקטעים שונים של הגן.