נשמח לחזור אליך, נקודה ירוקה

טיפים בנושא אחזקת גן 2

לחץ על שורת המשפט ותגיע לטיפ.

נזק משורשי עצים למדרכה/ריצוף

דשא פולש, השכנים שלנו נותנים לדשא....

טפטוף טמון או המטרה, איזו שיטה עדיפה להשקיית מדשאות ?

דשא מוזנח = קרחות, עשבים, קוצים. מה עושים ?  

חדירת שורשים למערכת הביוב, שורשים בביוב

שורשי עצים הגדלים מעל-פני המדשאה

איך לגזום. שיחי פרחים רב-שנתי, צומח, פורח, נובל. מה לעשות?

חיסול סופי של עץ שאין ברירה אלא לעוקרו.

האם ניתן למלא אדמה סביב גזע של עץ לימון ?


נזק משורשי עצים למדרכה/ריצוף
כתב: רן פאוקר  http://eco-garden.co.il/
"בנקודה ירוקה" הצאלונים גדלים 1.5 מ' (ואצלנו זה המרחק המינימלי שאיליו אנחנו שואפים) ממדרכה כבר 45 שנה והמדרכה במקום ואין כל נזק, בעצים בעלי מערכת שורשים תומכת כגון פיקוסים למיניהם, אלמוגן רצוי להתרחק לפחות 3 מ'. במקום אחר שורשי עצים אחרים הרימו מדרכה למרות המרחק הרב, מהמדרכה, בו הם נטועים
הדברים אינם חד משמעיים:
להקטנת הנזק משורשים לריצוף: רצוייה השקייה עמוקה להעמקת השורשים. ובנוסף רצוי להניח יריעה למניעת גידול שורשים בין העץ ומשטח הריצוף לעומק 1 מ'. בשוק מספר פתרונות: יריעת פלטיק קשיח, יריעת בד עם חומר מונע גידול שורשים ( לא פוגע בצמחים)דשא פולש, השכנים שלנו נותנים לדשא....

כתב: רן פאוקר  http://eco-garden.co.il/
נדרשת עיצה לגבי דשא פולש, השכנים שלנו נותנים לדשא שלהם לפרוח ולגלוש לכל עבר. הוא הגיע אלינו ופשוט התפשט בטירוף בכל מקום. לא רוצה לרסס כי מדובר בירקות ועצי פרי. ניסיתי לעשב ידנית, אבל זה פשוט סיוט. אולי יש עוד רעיון?.

דשא פולש אחת משתי אפשרויות: 1. להוציא ידנית, אפשרי, הרבה העבודה לניקוי ראשוני ואחר כך חיתוך קבוע באת חפירה. 2. ריסוס בראונד-אפ בגבול בין השכנים עד לערוגת הירקות. בין הירקות עישוב ידני ובשטחים ללא צמחים ריסוס בראונד - אפ. לרסס ראונד-אפ לא בזמן שעומדים מים בשטח (ריסוס על שלולית המים יחדירו את החומר לקרקע ומשם לצמחים) ואז החומר נספח לקרקע העליונה ומתפרק ולא חודר לצמחים דרך השורשים. אם תשימו לב לתוית הרעילות של החומר היא בדרגה IV שזו הדרגה הנמוכה ביותר ( אם אינני טועה גם למלח בישול דרגת רעילות כזו) על התוית כתוב רעיל בכדי להגביר תשומת לב לכך שזה לא חומר לשתיה/אכילה. ויש עוד כלי בטיחות = אם הירקות לא נפגעו (והם לא יפגעו) אז החומר לא נקלט על ידן. בהצלחה

 


 

טפטוף טמון או המטרה, איזו שיטה עדיפה להשקיית מדשאות ?

כתב: רן פאוקר  http://eco-garden.co.il/


להרחבה לשיחים קרא

נושא הטפטוף התת- קרקעי בדשא נבדק ביסודיות. החל משנת 1968 הצנעתי בדשא טפטפות מתוצרת חברות שונות. בדקתי מרחקי הצבה והשוויתי צריכת מים בטפטוף מול המטרה.
המחקר נעשה יחד עם מנחם כהן מהמחלקה לייעול השקייה בגן הנוי.
בהמשך בעבודת מאסטר של דן פלג, הוכנס שיפור באמצעות הזרקת טרפלן למניעת כניסת שורשים לטפטפת. החומר אינו פוגע בצמחים, רק מונע גידול שורשים באזור בו הוא נמצא. החומר בעל רעילות נמוכה ביותר (אם אינני מטעה, רעילות כשל מלח בישול), נספח חזק לקרקע, ולכן לא נודד ממקום היישום.

לימים חברות ההשקייה שיכללו את השיטה והחדירו טרפלן לטפטפת או למסנן.
בהמשך שכלול הטפטפת נעשה במבנה המונע כניסת שורשים, ומי-קרקע מלוכלכים לתוכה.

היום, מי שמתקין מערכת טפטוף מתוכננת מקצועית (בידי בעל-מקצוע שיתכנן את: קוטר הצנרת ובהתאם לסוג הקרקע יקבע את עומק הצנעת הטפטפות ומרחקי הצבתן, ומספר פרטים חיוניים נוספים מאוד לתיפעול המערכת) יהנה מפעולה טובה, בתנאי של אחזקה סדירה ונכונה.

ערכתי סקר עבור נציבות המים להשוואת המטרה מול טפטוף בדשא. הסקר גובה בניסיונות בניר-עוז במשך 20 שנה להשוואה ולתפעול שתי השיטות במקביל. עיקר ממצאי היו:
1. בהפעלה נכונה של שתי השיטות אין הבדל בצריכת המים.
2. בפארק ובגן גדול קל וזול יחסית לתפעל מערכת המטרה הגלויה בהשוואה לטפטוף מוטמן בקרקע.
3. לטפטוף יתרון בהשקייה במים מושבים (הנחיות נכונות של משרד הבריאות), בפסי ירק, בצירי תחבורה שם נכון ואסור להרטיב את הכביש. בפסים צרים בהם קשה לתכנן נכון המטרה.

קיים היום כל הידע החשוב והנכון לקבלת החלטה בבחירת שיטת ההשקיה טפטוף או המטרה.

 


 

דשא מוזנח = קרחות, עשבים, קוצים. מה עושים ?

כתב: רן פאוקר  http://eco-garden.co.il/
1. את הקוצים רצוי לאסוף בכדי להפחית את "בנק הזרעים" לשנים הבאות.
אם לא ניתן אז לכסות אותם בשכבת קרקע דקה או להצניע אותם בתיחוח הקרקע. בעונות הבאות יהיה צורך לטפל במניעת נביטת העשבים וגידולם.
2. אם הקרחות קטנות לטפל בדשא טוב: א: לסדר את מערכת ההשקייה כך שפיזור המים יהיה שווה על פני כל השטח (כמויות ראה מאמר: תצרוכת מים בגינה קטנה
http://eco-garden.co.il/index.php?m=ar&artd=2691 ).

ב:להשקות השקיה סדירה. ג. אחרי שבועיים שלושה אם הדשא מתאושש ומראה שהוא גדל ומכסה את הקרחות לחכות בסבלנות.
3. אם הקרחות גדולות או אין סבלנות לחכות. לעבד את השטח ולשתול מחדש (ראה מאמר "הכשרת קרקע למדשאה ולגן"

http://eco-garden.co.il/index.php?m=ar&artd=2680) 


חדירת שורשים למערכת הביוב  שורשים בביוב

 

כתב: רן פאוקר  http://eco-garden.co.il/

קרא עוד
רבים מאלו ששורשי העץ או השיח חודרים אל מערכת הביוב שלהם עוקרים את העץ שגדל בקרבת מקום הנזק, וחושבים בטעות שבפעולה זו נפתרה בעייתם זו. הם טועים טעות חמורה.

שורשים חודרים רק למערכת ביוב דולפת, היות ושורש גדל רק היכן שישנם מים. ראוי לסייג ולהוסיף שבשתילת עץ צמוד לצינור הביוב קיימת סכנה ששורש משורשי העץ יגדל בצמוד לצינור, במשך השנים הוא יתעבה ובהתעבות זו הוא יזיז או ימעך את הצינור, יגרום לו להיסדק ובשלב הבא יחדרו השורשים לביוב.
עקירת העץ לא תועיל, היות ותוך פרק זמן לא ארוך יגיעו לשם שורשי עצים אחרים הגדלים בסביבה !
עצי ינבוט, אורן, איקליפטוס, אשל, פיקוס ואחרים שולחים שורשים למרחק של 100- 200 מ' ואף יותר, בחיפוש אחר מים, במקרה הנדון המקור ביוב דולף.

 שורשי הפיקוס לא פוגעים. בבית, בריכת הנוי וצנרת הביוב
ליד ביתי גדלים עצי פיקוס בנגלי ואורן ירושלמי גדולים מאוד  במרחק 4 מ' מצנרת הביוב ליד הבית ובריכת נוי הכוללת גם תעלה וקיר עם מפל. ואין כלל בעיה, כולם תקינים ללא נזק כבר 30 שנה !

הפיתרון:
א. תיקון הביוב.
ב. חיתוך השורש "הסורר".
ג. הגמעת הקרקע בטרפלן או הנחת יריעת ביו-בארייר המכילה טרפלן. הוא נספח חזק לקרקע ולא נודד למי התהום !

 לאחרונה אסור הייצור שלו באירופה. רמת הבדיקה השתפרה  וקיים חשד לנזקי סביבה ולאדם שלא זוהו קודם.


שורשי עצים הגדלים מעל-פני המדשאה

 

כתב: רן פאוקר  http://eco-garden.co.il/

יש ושורשי עצים כדוגמת: פיקוסים, אלמוגן, צאלון ואחרים גדלים בשכבת הדשא העליונה ומתרוממים אל מחוץ לדשא. עובדה זו מפריעה לכיסוח הדשא כמו גם לשימוש בו כמצע דריכה.

בגני "נקודה ירוקה" בעיה זו כמעט ולא קיימת, והסיבה היא שאנחנו משקים את המדשאה אחת ל- 22 – 30 ימים לעומק של 1.5 מ'. במצב זה גם שורשי העצים מעמיקים לקרקע ולא גדלים בפני שטח המדשאה.
מכאן ברור, שרצוי לגדל את העצים מהשלב הראשון באמצעות השקיות "עומק" ולא השקיות שמרוות רק את שכבת 50 ס"מ העליונים.


איך לגזום. שיחי פרחים רב-שנתי, צומח, פורח, נובל. מה לעשות?
איך לגזום. שיחי פרחים רב-שנתי, צומח, פורח, נובל. מה לעשות? להוריד רק את הפרחים? להוריד את העלים הירוקים גם? להשאיר רק גבעולים עליהם מתחילים להציץ עלים חדשים? זה גם עניין שהשיח ממש גודל ופולש לתחום המחייה של שיחים אחרים, לחתוך ללא רחמים?

כתב: רן פאוקר  http://eco-garden.co.il/


כללית אני גורס, הצמח הנכון למקום המתאים ולרצונות ואז חוסכים עבודה (כולל גיזום), מים והזנה. (עשרת דברות לגינון אקולוגי חסכוני במים, הדיבר השמיני). ועוד רצוי זנים שמשירים את עלי הכותרת הנבולים והשיח נשאר "נקי". אם בכל זאת רוצים צמח שלא עונה לכללים הנ"ל אז: להוריד רק את הפרחים/פרות המפריעים. גם ורדים לא רצוי לגזום מלבד קיטום פרחים הוצאת ענפים יבשים וזהו, כך השיח יאריך חיים. "חיסרון" ?? יחידי שגבעולי התפרחת יהיו קצרים. (לכן במטעי ורדים לקטיף גוזמים וחזק) אם הצמח גדול מדי אז, לגזום גיזום הסחה (גוזמים מעל ענף קטן צדדי) שמצמצם את גודל הצמח מבלי לעודד גידול נמרץ חדש.


חיסול סופי של עץ שאין ברירה אלא לעוקרו.

כתב: רן פאוקר  http://eco-garden.co.il/

הטיפול הפשוט הוא לגזום את העץ (הטוב ביותר בעונת הגידול) ולרסס או למרוח את כל הגדם בתמיסת 30% ראונד-אפ.
יש והגדם ילבלב ואז מרססים את הליבלוב הצעיר. אחרי מספר פעמים העץ מת "סופית" ואחרי מספר שנים מערכת השורשים שלו תרקב.

ישנם מקרים כמו בעץ "רוביניה בת השיטה" שצומחים במשך שנים מספר נצרים רבים משורשי העץ הכרות. אין ברירה יש לרססם בסבלנות רבה כל פעם מחדש.
אפשר כמובן, גם בעץ הכרות, לגזום את הליבלוב החדש, במשך השנים גם פעולה זו תהרוג את העץ אלא שהיא מצריכה יותר עבודה ומשך הזמן ארוך בהרבה.

ראוי לשים לב!
1. הראונד-אפ הוא חומר "ירוק"= מתפרק בקרקע לחומרים בלתי מזיקים,
2. אין לרסס ראונד-אפ על מים עומדים או טפטפת בזמן ההשקיה המים יחדירו את החומר לקרקע והוא יחדור גם לשורשי צמחים שלא רוצים לחסל. בריסוס על קרקע לחה או יבשה אין כל נזק נלווה.
3.ראוי לרסס או למרוח בטיפול נקודתי שלא יפגע בשכנים.
4. יש גם חומר טוב בשם "גרלון" אני לא ממליץ להשתמש בו: הוא יקר וגם נדיף. בפרדס לידנו ריססו גדמי עצים שדיללו בגלון והעצים השכנים נפגעו !!!


האם ניתן למלא אדמה סביב גזע של עץ לימון ?

האם ניתן למלא אדמה סביב גזע של עץ לימון ?. עשינו הגבהה של הדק בחצר והשארנו פתח סביב העץ בגודל של 80X80 בערך וכך נוצר לנו בור בעומק של 80 ס"מ. האם ניתן למלא את הבור הזה האדמה? האם יש לכם רעיון אחר איך ניתן לפתור את הבעיה? אני מפחדת שמישהו יפול פנימה...

כתב: רן פאוקר  http://eco-garden.co.il/

במילוי אדמה סביב גזע עץ קיימת בעיה של מניעת איורור באזור השורשים = עיקר הקושי הוא בהוצאת דו-תחמוצת הפחמן מהקרקע. דו תחמוצת הפחמן הנוצר מנשימת שורשים ופעילות בעלי חיים ומיקרו-אורגניזמים. לפתרון הבעיה. מניחים חביות קרטון (שירקבו בהמשך) ללא תחתית ואם חירור בדפנות. ממלאים באבנים וממלאים באדמה מסביב. כך נוצרת ארובת איורור. בונים ארובת איורור כל 1.5-2 מטר בכל השטח שמתחת לנוף העץ. בעץ לימון נוצרת בעיה נוספת של השתרשות הרוכב (עצי הדר עפי"ר מורכבים על כנה שמתאימה לקרקע) ובכך מאבדים את יתרונות הכנה. יש המדווחים שמילו אדמה סביב עצי לימון מבלי לפעול כמוסבר כאן ולא נגרם נזק לעץ.


 

 

 

 

 

פרסום ראשון :02/04/2009 18:02:14
עדכון אחרון :13/02/2012 06:09:26
גרסה להדפסה
עדכונים אחרונים
סיורי סוכות בגן הבוטני
הנכם מוזמנים לראות ולחוות
איך חזון של גן פורח על שפת מדבר הפך למציאות,
הסיורים יתקיימו בימים: שלישי ה- 25.9 וחמישי ה- 27.9 . סיור בוקר: 9:00 , סיור אחה"צ: 17:00
מחיר: 30 ₪ למשתתף, בהרשמה מראש. להרשמה ופרטים נוספים: 054-791-6602
6 שנות בצורת רצופות, יש למהר ולהשקות את עצי הגן
בדרום הארץ כבר שש שנות בצורת ברציפות. יש להשקות מיד לפחות 150 מ"מ. העצים מתי עוד לפני שרואים זאת. ראוי לעבור בגן ולבדוק האם לא דרושה תוספת השקייה בקטעים שונים של הגן.