נשמח לחזור אליך, נקודה ירוקה

טיפים בנושא דשא / מדשאה 5

לחץ על השורה ותגיע לטיפ

סיסנית הגינות Poa infirma

יבלית בתוך מדשאה קיימת

אני רוצה להתקין תוחם דשא

המליצו לי לשזרע את המדשאה בדשא "חורפי" ?

כיסוח ממחזר  Mulcher Recycler    טיפול בשלכת ללא איסוף

תמותת דשא בכתמים מה הסיבה ?

שיקום מדשאה דלילה

מדשאה בבריכת שחייה – טיפול בר-קיימא    חקר מקרה מקרה בוחן

מדשאה מורכבת  מתערובת מיני דשא להפחתת שימוש בחומרי הדברה.

נינוס דשא וצריכת (חיסכון) מים

הכנת דשא לחורף


סיסנית הגינות Poa infirma
זהו עשב חד-שנתי, המופיע במדשאות דלילות, יש המשקיעים עמל רב על-מנת לעשבו. פעולה זו נכונה אולי במדשאות קטנות מ-100 מ"ר, שם האחידות חשובה.
במדשאות גדולות יש לראות בעשב זה ברכה. הוא גדל רק בחורף, ממלא את הקרחות במדשאה, וכך מקבלים מדשאה ירוקה ויפה. מאחר שהסיסנית גדלה בחורף ונעלמת בקיץ אין היא מתחרה במין ה"חם" אותו שתלנו במדשאה.
אני מנסה להרבות אותה במדשאות בתור שיזרוע עצמי של מין חורפי. באביב רצוי לדחות את כיסוח המדשאה עד לשלב בו הסיסנית מפזרת את הזרעים, שינבטו בשנה הבאה.
.
בארה"ב טיפחו ממין סיסנית אחר, סיסנית האחו ( (Poa pratensis Kentucky bluegrass זני דשא יפים .
יבלית בתוך מדשאה קיימת

שלום
קיבלתי במתנה דשא מסוג פספילום הבעייה שלדעתי היתה גם קצת יבלית שעכשו היא משתלטת על הדשא מה לעשות האם לרסס חלקים קטנים כל פעם או להתעלם
תודה מראש
השטח הוא 50 מטר

על -פי ניסיוני טיפול טוב במדשאה והפספלום יתגבר על היבלית.

אם ישנה סבלנות אפשר למרוח תמיסת ראונד-אפ (1-3%) על היבלית בעזרת מכחול (החומר יחסל גם את דשא הפספלום באותם קטעים בהם הוא יפגע בו), ובכך לדכא את היבלית. להרחבה
"נקודה ירוקה"
http://www.eco-garden.co.il
אני רוצה להתקין תוחם דשא

כתב: רן פאוקר

תוחם דשא לא יעיל במינים עם קני שורש כמו קיקויו, זויסיה (כמו אל-טורו), יבליות למיניהן (כמו סנטה אנה) , קני השורש יעברו מתחת לתוחם.
במינים אלו ראוי לחתוך אם חותך פאות (ידני או מכאני), או לרסס עם ראונד-אפ. קצת אימון ופעולה בזמן (לפני שהדשא מתפשט רחוק) ומקבלים קו ישר ויפה.

"נקודה ירוקה" http://www.eco-garden.co.il
המליצו לי לשזרע את המדשאה בדשא "חורפי" ?

כתב: רן פאוקר

שיזרוע נחוץ, להבנתי, רק במדשאות באחזקה גבוהה המשמשות לספורט או לבילוי אינטנסיבי.
במדשאה ביתית, או בגן גדול. אין צורך לשזרע.
הסיבות:
א. כאשר מודגשים בגינה שינויים הנובעים מעונות השנה, הגן מעניין יותר.
ב. במרבית איזורי הארץ טיפול סתווי נכון יגרום לדשא לעבור את החורף ירוק יותר. מדובר בהרמת גובה כיסוח ודישון מתאים חודש לפני כניסת הדשא לתקופת הפסקת הגידול בחורף.
סוג הדישון ורמתו מותנים בסוג הקרקע, ברמת המינרלים שבקרקע, ובעוצמת הגידול
של הדשא. במרבית המקרים מספיק דישון חנקני, ישנם מצבים בהם רצוי להוסיף גם אשלגן.

אני נוהג לבדוק את הצורך בדישון ובסוגו בדרך זו: בזמן הדישון אני "מפספס" במספר כתמים בהם אינני מדשן, או מדשן יותר. בהמשך אם לא רואים את הכתמים בהם, לדוגמא, הוספתי גם דשן אשלגני, סימן שלא היה צורך בהוספת אשלגן. אם רואים יתרון בכתמים בהם הוסף אשלגן, בשנה העוקבת אני מדשן את כל הדשא מלבד כתמים בודדים בהם אינני מדשן באשלגן, זאת לבדיקה חוזרת.

אין תחליף לניסיון רב-שנתי מצטבר. לפעול על-פי "שפת הגוף של הצמח" כדברי חברי דוד שדה ממושב שדה יעקב.

http://www.eco-garden.co.il

 

#כיסוח ממחזר  Mulcher Recycler
טיפול בשלכת ללא איסוף
.

במכסחות קימות שלוש שיטות עיקריות

למאמר


תמותת דשא בכתמים מה הסיבה ?

 

 הסיבות לתמותת הדשא  יכולות להיות רבות:

1. מרבית "מחלות" הדשא נובעות מהעדר פיזור שווה של מי ההשקייה, ומתברר שהכתמים החולים פשוט מקבלים פחות מים   -  הבדיקה קלה ופשוטה   
 במצב שפיזור ההשקייה שווה, בודקים בקרקע האם חדירת המים אחידה, יתכן  גם שהקרקע אטומה כתוצאה מהידוק יתר או הסכך (=thatch  חומר צמחי מת היוצר סכך אוטם, הוא מורכב משלוחות וקני שורש מתים) אטם הקרקע והמים לא חדרו. קיימת גם אפשרות (אם כי נדירה) של דחייה נקודתית של המים על-ידי הקרקע, תופעה הנגרמת כתוצאה מ mycocell
כאשר מתברר שהבעיה היא אכן בהשקייה מתקנים את התקלה בהתאם לנאמר בקישור לעיל ומחכים מספר שבועות. במרבית המקרים זו אכן הבעיה והדשא מתאושש. נכון שבמקרים קיצוניים יש  צורך לשנטע את הכתם הנפגע על-מנת לזרז את השיקום.
 אם הבעיה אינה בהשקיה ממשיכים בבדיקה (אפשר לבדוק גם במקביל): 
2. מחלות עלים. בודקים את העלים באזור הגבול בין החולה לבריא, אם ישנם כתמים שונים על העלים - סימן שזו מחלת עלווה
3 הדשא נתקף ממחלה או מזיק - שוב כורעים ברך מחטטים בשלוחות ובקני-השורש של הדשא באזור הגבול בין הפגוע לבריא. מחטטים היטב במפרקים מתחת לעלים היבשים שם נמצאות הכנימות הקמחיות (מעיכתן מוציאה מיץ אדמדם).   יש והדשא נתקף גם על ידי כנימות אחרות, יש והוא נתקף על-ידי זחלי פרודניה, אגרוטיס או אחרים, בדיקה יסודית תזהה אותם. ממשיכים ובודקים את השלוחות או אתקני השורש אם הם בריאים ובצבע אחיד זו לא מחלה. אם ישנם כתמים נקרוטים סימן שישנה מחלה .
 אם הבעיה היא אחת מהסיבות 2 - 3 מתייעצים עם מומחה מה לעשות.
 בהצלחה
שיקום מדשאה דלילה
המדשאה דלילה, כיצד לשקמה ?
את פעולת השיקום רצוי לבצע בעונה בה הדשא גדל:
תחילה יש לבדוק מדוע המדשאה דלילה, וקיימות כמה סיבות אפשריות:
  1. פחות מדי השקייה, יש לוודא האם משקים מספיק ראה טבלה והאם ההשקייה אחידה :   (ראה)
  1. אם נוצרה שכבת סכך של חומר צמחי יבש האוטמת את הקרקע, רצוי לעבור במדללת להוצאת הסכך. המדללת גם "תגזום" את השלוחות החיות ותעודד פריצה חדשה.
  2. יש לבדוק, האם הסיבה לדלילות היא מחלה (בעלווה או בקני השורש) או במזיק (כנימות או זחלים), אם זו הסיבה יש תחילה לטפל בבעיה לפני שממשיכים.
  3. הזנת הדשא בדשן רצוי על-סמך בדיקת קרקע, אבל במדשאה ביתית קטנה אפשר לוותר על הבדיקה,ולדשן  בדשן 20:20:20 במנה של כ- 3 ק"ג ל 100 מ"ר באביב לקראת התעוררות הדשא מתרדמת החורף, ובסתיו לחיזוק הדשא לקראת החורף. במדשאה אין צורך להוסיף קומפוסט שתועלתו רק בתוספת מינרלים, תוספת חומר אורגני לא נחוצה בדשא,  ראה מאמר מצורף וגם   זה נכון במיוחד כאשר פועלים על-פי הכלל "מדוע להוציא חומר רק על-מנת להחזירו אחר כך באופן מלאכותי",  ומכסחים באמצעות מכסחה ממחזרת. במקרה כזה גם בגינה אין צורך בהוספת קומפוסט. קרקע הגינה מתעשרת עם השנים בחומר אורגני. חיפוי מאוד יועיל בגינה , מי שלא רוצה לדשן בדשנים כימיים,  זבל עופות  הוא תחליף מעולה. במקרה זה  עדיף  בצורת כופתיות (= פחות ריח ויותר סניטציה).
    נכון בהכנת קרקע לגינה קומפוסט יועיל מאוד (לדשא כאמור מיותר) במיוחד אם נכסחו במכסחה ממחזרת  
  4. להקפיד על כיסוח סדיר והדשא "יסגור".
  5. אם הכתמים בדשא גדולים מהמתואר בתמונה, ניתן לזרז את השיקום (כאמור לאחר הטיפול בסיבת תמותת הדשא) בדרך זו:
א.      לעבד את קרקע הכתם לעומק 20 ס"מ לקלשון חפירה או מתחחה ליישור הקרקע.
ב.      לשתול באחת משיטות השתילה : ייחורים, זרייה או מרבדים. פרטים ראה סעיף5 במאמר או שנטוע בשיטת "נקודה ירוקה" ראה סעף 3 במאמר 
בהצלחה
מדשאה בבריכת שחייה – טיפול בר-קיימא
חקר מקרה  מקרה בוחן
 מדשאה בבריכת שחייה בגיל 45 שנה מורכבת ממספר מינים (קיקויו, צר-גב. זויסיה מטרלה) כדי שלא יהיה צורך לטפל נגד מחלות (כן, מדי פעם יש לטפל  בכתמים קטנים ביותר של כ- 2-3% מהמדשאה). כל פעם מין אחר משתלט.
45 שנה ללא דילול, אוורור או איסוף כסוחת !
הטיפול :
-          הכנת התשתית:
המדרון 1 מ' אדמה מקומית לס חולי ( היום הייתי מכסה ב 20 ס"מ חול נקי) ע"ג אלפי מ"ק פסולת בניין שבמקום לשנע אותה לאתר פינוי פסולת בנינו איתה את המדרון. (השיקול היה כלכלי, היום קוראים לזה אקולוגי/ידידותי לסביבה/ בר-קיימא.)
בקרקע שלנו (בדיקות קרקע לפני הביצוע !!!) מספיק אשלגן, ולכן רק תוספת נדיבה מאוד של סופר פוספט מוצנע לעומק 20 ס"מ לפחות בזמן הכנת השטח לשתילה. 
-            כיסוח בזמן במכסחה טופית או ממחזרת    תדירות הכיסוח בהתאם לקצב הגידול: אחת לשבוע ומדי פעם כל 3 ימים. שינוי גובה הכיסוח בהתאם לעונות.
אם לאמוציאים כסוחת, לא צריך לדשן הרבה !!!!
דישון רק עם אמון גופרתי באביב ובסתיו 5 יחידות חנקן כ"א.
-          השקיה ע"ס טנסיומטר ביולוגי, כלומר כאשר בשעה 14:00 (=שעת שיא עומס החום) צבע הדשא מתחלף מירוק רענן לירוק מט.
השקיה אחת ל - 4 שבועות בכמות שנתית של 1200-1400 מ"מ כולל הגשם בקיץ שנמשך 8-10 חודשים.
מדשאה בטיפול בר-קיימא. מורכבת ממספר מינים                            Lawn at swimmihg pool

 
מדשאה מורכבת  מתערובת מיני דשא להפחתת שימוש בחומרי הדברה.
 
מדשאה המורכבת ממספר מינים/זנים עלולה במצבים מסוימים לפגום במראה האחיד היפה (מבחינת טקסטורה או צבע) שהוא חשוב בגידול המדשאות.
לכן במדשאה קטנה לא רצוי לערבב מינים/זנים.
לעומת זאת, במדשאות גדולות (מעל 100 מ"ר) המראה כללי יותר, לכן חוסר האחידות לא פוגם במראה.
היתרון בתערובת מינים הוא בעמידות השונה של המינים/זנים לפגעי מחלות ולמזיקים, כמו גם לפגעי תנאי סביבה כמו: עומס דריכה/שימוש, תנאי צל או שמש. גם לתנאי התחזוקה (השקייה, הזנה, טיב הכיסוח) השפעה שונה על המינים/זנים השונים.
במצב זה קיימת תחלופת השלטון בין המינים/זנים במדשאה, בהתאם לשינויים בתנאים.
בדרך זו פוחת הצורך בטיפול נגד מחלות ומזיקים. וזה הרי המצב לו אנחנו שואפים בגינון בר-קיימא.

נינוס דשא וצריכת (חיסכון) מים

בניסיונות נינוס דשא, שערכנו בעבר אצלנו "בנקודה ירוקה" ואצל אחרים, לא הייתה הפחתה בצריכת המים (כך גם בספרות העולמית), ועלות הריסוס לא הצדיקה את החיסכון בכיסוחים, ולכן הזנחנו את הרעיון. כאשר יהיו חומרי נינוס זולים יתכן ויהיה כלכלי לרסס כדי לחסוך בכיסוח, אבל לא לחיסכון במים. ראוי לזכור, שבדשא המשמש לספורט או לבילוי יש צורך בגידול הנמרץ כדי לחדש את השחיקה. ככל שהדשא בשימוש נמרץ כך דרוש יותר גידול. אם הדשא רק למטרות אסתטיות רצוי בארץ לא לגדלו ולתכנן פתרונות אחרים, חסכוניים במים. בדשא בפארק לבילוי אנחנו מווסתים את הגידול בהגבלת ההשקייה והדישון.

הכנת דשא לחורף

בכל אזורי הארץ בהם אין קרה בחורף ניתן לקבל דשאים ירוקים כל החורף גם ללא שזרוע מינים של האזור הקר (כפי שנעשה במגרשי ספורט מדושאים). ניתן להשיג זאת בטיפול פשוט וזול יחסית. השגתי זאת אפילו במרכז רמת הגולן במין דשא קיקויו.

 
 

 

 

 

פרסום ראשון :26/02/2011 12:03:35
עדכון אחרון :24/08/2016 14:15:05
גרסה להדפסה
עדכונים אחרונים
סיורי סוכות בגן הבוטני
הנכם מוזמנים לראות ולחוות
איך חזון של גן פורח על שפת מדבר הפך למציאות,
הסיורים יתקיימו בימים: שלישי ה- 25.9 וחמישי ה- 27.9 . סיור בוקר: 9:00 , סיור אחה"צ: 17:00
מחיר: 30 ₪ למשתתף, בהרשמה מראש. להרשמה ופרטים נוספים: 054-791-6602
6 שנות בצורת רצופות, יש למהר ולהשקות את עצי הגן
בדרום הארץ כבר שש שנות בצורת ברציפות. יש להשקות מיד לפחות 150 מ"מ. העצים מתי עוד לפני שרואים זאת. ראוי לעבור בגן ולבדוק האם לא דרושה תוספת השקייה בקטעים שונים של הגן.