השריפות בעוטף עזה

השריפות בעוטף “חוטף” עזה הן מטרד, אבל לא אסון

בקיץ האחרון יש שפע שריפות, חלקן על פני שטח גדול, ולא כל כך נעים לראות שדה שרוף. השריפות בעוטף "חוטף" עזה הן מטרד, אבל לא אסון!

רן פאוקר, זקן השבט, תושב קיבוץ ניר עוז

 פורסם לראשונה בגן ונוף אוקטובר – נובמבר 2018  (התמונות קצת שונות.

בקיץ האחרון יש שפע שריפות, חלקן על פני שטח גדול, ולא כל כך נעים לראות שדה שרוף.

נשרפו שדות חיטה, רובם אחרי הקציר, חלקם טרם הקציר. זהו אמנם נזק כלכלי, אבל הוא אינו גדול ביחס להוצאות המלחמה. בעבר אף נהגנו לשרוף שדות שלף לצורך חיטוי. עוד נשרפו 8000 דונם ייעור, שהם 40% מתוך כ-20,000 דונם שבין הגבול לכביש 252 המקביל לו ממזרח – השטח שבו מתרחשות מרבית השריפות. היו גם שריפות בשטחים פתוחים לא מיוערים. וכל העת כבאים, רבש"צים ואזרחים משקיעים הרבה עמל ויזע בכיבוי השריפות ובמניעת זליגתן לאזורי יישוב.

אבל כבר, חמישה שבועות אחרי השריפה שבתמונות, יש לבלוב ירוק, וגם הגה מצויה, ינבוט השדה ויבלית כבר מוריקים בשטח. בהרבה מקרים האש עברה מתחת לצמרות והן נשארו ירוקות, אפילו בחורשות האורן, הרגיש במיוחד לשריפות – היכן שפעלו כפי שכבר למדתי בשנת 1953 בכדורי, שם הרמנו את נוף האלונים והוצאנו את הכבשים למרעה והשריפות לא פגעו בעצים. דיברתי עם יערני קק"ל והם מאשרים את דבריי אחרי סיור יסודי שערכו בסוף חודש יולי. הם מספרים שבחלק גדול מהשטח שנשרף, במקומות שבהם גזמו את העצים להרמת הנוף ובמקומות המרעה של העדרים, העצים לא נפגעו כלל. זה כולל אורנים, שרגישים מאוד לאש. כך שאמנם 40% משטח הייעור ליד הגבול נשרף, אבל רק בתת-היער; היער ברובו נשאר חי וכבר מוריק מחדש ברובו. גם עצים שנופם נשרף לפני חמישה שבועות מתחדשים כעת.

מבחינה אקולוגית, שריפה היא לא אסון. אלמלא הנזקים בנפש וברכוש, גם השריפה בכרמל לא הייתה אסון. עובדה היא שיערנים בעולם עורכים שריפות מכוונות כדי לאפשר לצומח שזקוק לשמש ולחי שגדל עליו לשגשג במשך שנים אחדות, עד שהיער יתחדש ויצל שנית והמעגל ייסגר. יש עוד יתרונות לשריפה: היא מעודדת נביטה של מינים קשי נביטה, היא מחטאת ומונעת ריקבונות בפצעי עצים, ואני מניח שהמחקר ימצא עוד יתרונות. נכון שיש בעלי חיים שמתים, אבל זו דרכו של עולם.

ראוי לנצל אירוע מכונן זה של השריפות כדי לחקור וללמוד את השפעתו על חילופי אוכלוסיות צמחים ובעלי חיים בשנים הבאות. האם הגאופיטים שנחשפו לאור ירימו ראש או שמא דווקא נפגעו מהחום? מהו הטיפול הנכון ביער להקטנת נזקי שריפה? אילו מינים שרדו את האש? יש עוד שפע מחקר שאפשר לערוך.

יבוא הגשם, ישטוף את האפר השחור ויוריק המרחב.

צומת גמה בזמן השריפה. צילום חייה קלינגבייל קייץ 2018
צפונה מניר עוז. יומיים לאחר השריפה האש עברה מתחת לצמרות והעץ ניזוק רק קצת
צ. גמה 5 שבועות לאחר השריפה. צילום רן פאוקר
צ. גמה 5 שבועות לאחר השריפה. צילום רן פאוקר
צ. גמה 5 שבועות לאחר השריפה. מרבית מיני האיקליפטוסים מתחדשים משריפות צילום רן פאוקר

מאמרים נוספים

דילוג לתוכן