שתילת דשא באופן עצמאי

שתילת דשא במדשאה קטנה למי שרוצה לחסוך במזומנים במקום לפנות לקבלן או לשתול שטיחי – דשא מוכנים ויקרים

  1. תכנון  מערכת השקייה טובה הכוללת מד מים והתקנתה. רצוי לפנות לספק ציוד השקייה טוב, שגם יעזור בתכנון המערכת או למתכנן מתאים.
  2. יישור השטח: למי שרוצה להשקיע בתשתית טובה, וקרקע הגינה שלו איננה חול או חמרה חולית אני ממליץ לרבד 20 ס"מ של חול נקי לא מלוח, שיקטין נזקי הידוק הקרקע וישפר חידור מי- גשם. להרחבה (פסקה חמישית במאמר הצג)
  3. פיזור  סטרטר  או עדיף זבל עופות (ישנן גם כופתיות נוחות של גבעת עדה) ,קומפוסט מיותר לדשא.
  4. תיחוח לעומק  מרבי, כשקלשון חפירה יחדור (לפחות 20 -30 ס"מ) וגם יצניע הדשן. (הרחבה בנושא הכשרת הקרקע)
  5. יישור סופי באמצעות מגרפה. ראוי להקדיש לפעולה זו תשומת לב על-מנת לקבל מדשאה ישרה.
  6. למי שזמנו בידו, רצוי להכין השטח  סופית כחודש לפני השתילה, להנביט את העשבים לרססם בדו-קטלון או בסטה,  לחכות מספר ימים, לאפשר לחומר לפעול  ולשתול. בדרך זו תקטן התחרות לשתילי הדשא הצעירים. אם כי גם ללא פעולה זו והסתפקות בכיסוחים סדירים תתקבל תוצאה טובה. חשוב  להדגיש, שלאחר הריסוס אין לעבד שנית הקרקע, כל עיבוד חוזר יעלה מחדש זרעים לפני השטח , שינבטו שנית (מרבית המינים זקוקים לחשיפה לאור כדי לנבוט).

אם השטח מלא ביבלית, גומא הפקעים ( = סעידה) או דורת ארם צובא (קוסאב בלשון העם), רצוי לעודד את גידולם בהשקיות ולהדבירם באמצעות גליפוסאט (ראונד- אפ, גליפוס, טיפון ואחרים). יש לחכות לפחות 6 שבועות להתפרקות החומר טרם השתילה, וכן יש לאפשר לחומר לפעול על העשבים.

  1. יש לבחור מין או זן דשא רצוי ממדשאה קיימת, לתלוש בשוליים מעת  קצת דשא. או לקנות שטיח דשא או שניים מהזן המתאים
  2. .בזמן הפנוי, בזמן ניקוי רא  מטרדות היום או בשעות אחה"צ, ניתן .לשתול ייחורים שכל אחד יכיל 3 – 4 פרקים במרווחים של 30 ס"מ.  תחילת עונת השתילה הטובה  בחודש אפריל, תוך 6 שבועות הדשא "יסגור" את השטח למדשאה יפה.
  3. להשקות השקיית הרווייה אחת, ובהמשך עד לקליטת הייחורים, השקייה קלה בבוקר, עוד השקייה בצהריים. לדאוג שפני השטח יישארו לחים. (סדר גודל של 10 ליטר לכל מ"ר לכל יום)  לאחר הקליטה  לעבור למשטר השקייה של 4.5 ליטר מים למ"ר מדשאה לכל יום, לרווח ההשקיות כך שתגיע במחצית השנייה של הקיץ להשקייה אחת לשבועיים (= 4.5 ליטר כפול 14 ימים = 18.5 ליטר לכל מ"ר השקייה)

  מאמרים נוספים באתר לעיונכם:

א. להתאמת כמויות מים בהתאם לאזור ראו טבלה טובה שהכין יצחק הלאור לטבלה

 ב. טבלת עזר לבחירת מין הדשא: "דשאים ותכונותיהם"

קילשון שתילה – מודל קייבוס (יעקב קייני) ז"ל קיבוץ סעד.
הכנצ חורי שתילה. ניתן להשתמש בדקר שתילה. או "סתם" לדחוף הייחור לקרקע המתוחחת
הכנת הייחור
שתילה

מאמרים נוספים

דילוג לתוכן